Motor Mekanik Ustaları Görevleri

Motor mekanik ustaları oto ekspertiz sektörünün asla olmazsa olmazı ve de temel taşlarından biri olmaktadır. Oto ekspertiz süreci bütündür ve de bu bütünün doğru bir şekilde işleyebilmesi amacı ile motor mekanik ustalarının en temel görevleri aşağıdaki gibidir.

 

 Motor Mekanik Ustası Kimdir?

 

 Motor mekanik ustası, formen tarafından karşılanmakta olan aracı, ekspertiz alanına lift üzerine almaktadır. Aracı ilk olarak çalıştırma anında, motorun sesini dinleyip kontrol etmeye başlar. Ardından araçta herhangi bir titreme ve ya vibrasyon var mı, aracın rölantisinde sorun var mı, araçta bakım uyarısı var mı gibi konular ile ilgilenmektedir. Ayrıca motor mekanik ustaları aracın baskı balatasını da kontrol eder ve lift üzerinde fiziksel olan kontrolleri başlatır.

 

 Aracın ruhsatta yer alan şasi numarası ile beraber araç üzerindeki şasi numarası uygun diye kontrol eder.

 

 Motor Mekanik Ustalarının Görevleri Nelerdir?

 

 Motor mekanik ustalarının görevleri aşağıdaki gibidir. Bunlar;

 İlk olarak fren hidrolik yağı kontrol edilir, aracın antifirizi ölçülür, sayısal değerler olarak raporlanır.

 Araçta hidrolik direksiyon vasa, hidrolik boruları ve de yağ kaçakları kontrol edilir.

 Aracın yakıt sistemleri kontrol edilir ve de sızdırmalar mevcutsa not edilir.

 Aracın tüm klima boruları kontrol edilir. Tüm klima çalıştırılır bir süre beklenir. Sorunlu bir bölüm var ise derhal raporlanır.

 Görülebilen bütün kayışlar kontrol edilerek çatlak ve ya yıpranmalar not alınır.

 Ardından motor yağ kaçakları ve ya sızdırmazlıkları kontrol edilir.

 Motor mekanik ustaları motorun basıncında problem görürlerse, yağ çubuğunu çekip araçlara gaz verildiğinde motorda herhangi bir üfleme, yanmış gaz ya da buhar varsa araca kompresyon testleri gerekip gerekmediğini konuşarak gerekli raporlamayı yapar.

 Motorun yağ yakmasını, yağ eksiltmesini gibi sebepler için de motor kompresyon testi gerektirebilir.

İkinci el araç alım satımlarınızda gönül rahatlığı ile oto ekspertiz hizmeti alabileceğiniz, deneyimli ve profesyonel kadrosu, teknolojik alt yapısı, objektif ve tarafsız raporu ile Türkiye'nin en çok tercih edilen oto ekspertiz firması Asoto Bağımsız Araç Ekspertiz Şubeleri'ne bekliyoruz.

HEMEN RANDEVU AL