İkinci el otomobil alımlarında ortaya çıkan hareketlilik insanların doğru araca doğru para ödediklerini bilme isteğini ortaya çıkarmıştır.

 

Netice itibariyle çok yüksek meblağlar ödeyerek satın alınacak olan bir otomobilin aslında değerinin çok altında bir tutar ettiğini sonradan öğrenmek araç sahipleri için hiç istenmeyen bir durumdur. Bu durumun önünde geçmek, ciddi zararları önlemek için ikinci el bir araç satın almadan evvel mutlaka güvenilir bir oto ekspertiz hizmeti almanız önerilmektedir.

 

Ekspertiz kelimesi eksperden türemiştir. Eksper ise kelime anlamı olarak belli bir konuda bilirkişi olan kimseyi, değerleme uzmanını işaret etmektedir.

 

Oto ekspertiz hizmetlerinin de temel amacı, satın alacağınız ikinci el aracın gerçek değerini belirlemektir.

 

Oto ekspertiz hizmetleri özetle, aracın daha evvel bir kazaya karışıp karışmadığını, bu kazanın maddi değerinin ne olduğunu, araç üzerinde değişen parça olup olmadığını, dış görünüşünde herhangi bir bozukluk olup olmadığını, araç iç aksamlarının iyi çalışıp çalışmadığını tespit eder.

 

Bu tespitleri yaparken araç birçok makineye bağlanır ve bilgisayar ortamında gereken kontroller yapılır. Bahsedilen kontrollerin alanında uzman kişilerce, tarafsız şekilde yapılıyor olması son derece önemlidir.

 

Bu testler sonucunda, bu hizmeti almayı talep etmiş olan kişiye ayrıntılı ve onaylı bir rapor sunulur.

 

Bahsedilen testler arasında yanal kayma testi de bulunmaktadır. Bu test kapsamında aracın lastik, jant ve rot-aks ayarlarının doğru olup olmadığı, eğer bunlardan kaynaklı kusurlar var ise bu kusurların içeriği, aracın lastiklerinin ilk günkü yanal kayma açı değeri ile mevcuttaki yanal kayma açı değerlerinin karşılaştırılması gibi aşamalar kontrol edilir.

 

 Yanal kayma testi sırasında araç bilgisayar sistemine direkt bağlı bir platform üzerinde test edilecektir.

 

Test sonrasında tespit edilecek olan kusurlar ve sapmalar, testi talep eden kişiye detaylı olarak açıklanacaktır.

 

Yanal Kayma Testinin Yapılma Amacı Nedir?

 

Bu test aracın güvenli sürüşü açısından son derece önemlidir. Bilindiği üzere otomobiller her zaman düz bir zemin üzerinde yol almayacaklar, yol üzerinde farklı farklı engeller ile karşılaşacaklardır.

 

 Yolda karşılaşılan engeller farklı şekilde sarsıntıya neden olacaktır. Bu sarsıntılar önce lastikler ve süspansiyon sistemi tarafından karşılanacaktır.

 

Ancak rot başları, dingiller üzerinde meydana gelen eğrilmeler, aracın tekerleklerinin aynı hizada yol alamamasına, 90 derece düz açılardan sapmasına sebebiyet verecektir.

 

Yanal kayma testi de daha evvel aracın geçirmiş olduğu bir kaza var ise bu kaza neticesinde meydana gelen ön takım, rot ve aksta meydana gelmiş olan hataları ortaya çıkarmak üzere yapılmaktadır.

 

 Yanal Kayma Testinin Önemi

 

 Satın alınacak olan aracın güvenli sürüş yeteneğine haiz olup olmadığının belirlenmesi için son derece önemli bir testtir.

 

 Yanal kayma testi ile birlikte rot ayarlarının kontrolü, şase ölçümlemeleri, ön takımların kontrolleri ve aks ölçümlemeleri de yapılmaktadır.

 

 Satın alacağınız aracın sürüş esnasında hatalı yöne gitmesi hayati risk taşıdığında bu testin uygun şekilde yapılması çok önemlidir.

Used with hand vehicle purchases complacency your sales where you can get auto expert service, experienced and professional staff, technological infrastructure, objective and impartial report on Turkey's most preferred auto appraisal firm Asotou expect the Independent Vehicle Appraisal branches.

MAKE AN APPOINTMENT