Süspansiyon araçlar için önemli bir sistemdir. Asoto ekspertiz firması da bu konuya oldukça önem vermiştir. Bütün ekspertiz firmalarının süspansiyon konusuna ve arızalarına önem vermesi gerekmektedir.

 

Araç kullanan bireyler için konforlu araç kullanmak güvenli bir şekilde yolda ilerlemek çok önemlidir. Süspansiyon bu konfora ve güvene katkı sağlayan önemli bir sistemdir.

 

Fakat daha da önemlisi konfor ve güven haricinde süspansiyonun başka işlevleri de mevcuttur.

 

Teknik olarak süspansiyon otomobil lastikleri ve yol arasındaki iletişimi maksimum seviyede tutarak teması olumlu yönde kullanmak amacıyla oluşturulan bir sitemdir. İşte bu temas ne kadar kuvvetli olursa araba kullanmak da o kadar konforlu ve güvenli hale gelir.

 

 Bu sebepten dolayı süspansiyon sitemine otomobilin varlık sebebi de denmektedir. Bu varlık sebebinden dolayı kişiler gidecekleri yollara rahat ulaşabilmek için bu sitemi kullanır.

 

Süspansiyon sisteminin görevi aracın yolla temasının devamlılığını sağlamaktır. Bu devamlılığın önemi sürtünmenin hiç kesilmemesi açısından da oldukça önemlidir. Fren yapıldığında hızlı ve aktif tepki almak ya da direksiyonu çevirdiğimizde hızlı bir şekilde yön değiştirmesini sağlamak amacıyla süspansiyon siteminin görevi konforla beraber hayat açısından da önem arz etmektedir.

 

Yollar zaman içerisinde aşınıp kötü hale gelip çukurlar oluşturabilmektedir. Bu bozuk yollarda araba kullanmak bazı insanlar için külfet haline dönüşebilir. Araçlar belirli bir hız seviyesine ulaştığında bu bozuk yollardan olumsuz yönde etkilenmektedir.

 

Araçların zarar görmemesi bu yol bozuklukları sebebiyle araç hakimiyetinin kaybedilmemesi için ve kazaların da en aza indirgenmesi için süspansiyon siteminin çok iyi incelenmesi gerekmektedir. Bu işlemi en iyi yapan ve uygulayan firmalar arasında asoto ekspertiz firması kaliteli işiyle göze batmaktadır.

 

 Süspansiyon Testi Nedir?

 

 Süspansiyon siteminin görevleri ve ne işe yaradığına bakıldıktan sonra arıza tespiti açısından süspansiyon testleri yapılması önemi kavranmaktadır.

 

 Süspansiyon testi otomobilin dört adet amortisörlerine eşit miktarda dağıtılan titreşim ve hareket sonucunda oluşabilecek süspansiyon sistemi organlarındaki sorunları belirleyerek güvenli bir kullanım için yapılması gereken testlerdir.

 

 Bu testler çok özel aletler, cihazlar ve alanında uzman kişi ya da ekipler tarafından yapılıp yürütülmektedir.

 

Süspansiyon Sisteminin Görevleri Nelerdir?

 

Süspansiyon sisteminin görevlerini daha iyi anlaşılması açısından maddeler halinde sıralanacaktır.  

 

Otomobilin yol tutuş hızını arttırmak yani süspansiyonun en temel görevi olan aracın dört tekerleklerinin yola tutunmasını sağlamaktır. Bu tutuşun en yüksek seviyede olması gerekir.

 

Yol sorunlarının hissedilmemesi

 

Direksiyonun dönüş hızının sağlam olması

 

Süspansiyon Sisteminin Parçaları Nelerdir?

 

Hem süspansiyon için hem süspansiyon testi için hem de süspansiyonun görevleri için ve bu işlemlere bağlı olarak oto ekspertizleri için önemli olan bir diğer konu haline gelen kısım süspansiyon sisteminin parçalarıdır.

 

Testlerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için parçaların ne olduğunun ekspertiz firmaları tarafından bilinmesi gerekir. Bu işlemi en iyi şekilde yapan oto ekspertiz firmaları arasında asoto ekspertiz firması birinci sıralarda yer almaktadır.

 

Yaprak yaylar, burulma çubuklu yaylar, helisel yaylar, hava yastıklı yaylar, askı sitemi, amortisör, sabit ve serbest askı sitemi, salıncak kolları ve rotiller, denge çubukları süspansiyon siteminin parçalarını oluşturmaktadır.

 

 Süspansiyon Sisteminin Çeşitleri

 

 Süspansiyon sisteminin çeşitleri arasına aktif süspansiyon sistemi, bağımsız süspansiyon sistemi, havalı süspansiyon sistemi ve sabit süspansiyon sistemi çeşitleri mevcuttur.

 

 Araç kullananlar bu çeşitlerden hangisini kullanacakları konusunda ya da araçlarına hangi çeşidin uygun olmasına karar verilmesi açısından asoto ekspertiz firmasına başvuru yapabilirler.

Used with hand vehicle purchases complacency your sales where you can get auto expert service, experienced and professional staff, technological infrastructure, objective and impartial report on Turkey's most preferred auto appraisal firm Asotou expect the Independent Vehicle Appraisal branches.

MAKE AN APPOINTMENT