Kaporta Boya Ustaları Görevleri

Minibüs, ticari araçlar ve otobüs gibi motorlu taşıtların dış yüzeylerini onaran çalışanlar kaporta ustalarıdır. Şase ve şaseyi kaplayan sac kısımlar araçların iskeletini oluşturur. Bu parçaların tamir işlemleri ise kaporta ustası yapar. Bu kişi, araçlara dış görünüm veren metaller üzerinde çeşitli işlemler yapar. Bu metaller aracın dış kısmını oluşturur ve bu parçalarının tümüne "kaporta" denir. Aracın dış kısmına işlem yaparken kaporta ustası, çeşitli alet ve edevatlar kullanır. Parça değişimi, göçük düzeltme ve parça onarımı yaptığı işler arasındadır.

 

 Kaporta Ustasının Görevleri Nedir?

 

 Kaporta üzerinde yapılması gereken işlemleri müşterinin isteği doğrultusunda yapmak, kaporta ustasının görevidir. Bu uygulamalar, kaportada hasar gören kısmın yenilenmesi ya da sağlam olan parça üzerinde modifiye yapılmasıdır. Kaporta ustasının görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 

Kaportada meydana gelen hasarın boyutunu belirlemek,

 

Meydana gelen hasarın düzeltilmesi için tamir gereken parçaları belirlemek,

 

Yapılacak uygulamanın ücretini müşteriye bildirmek,

 

Müşterinin talebi doğrultusunda hasar tamiri için gerekli malzemeleri elde etmek,

 

Kaporta tamiri sırasında ihtiyaç duyulacak araç ve gereçleri tespit etmek,

 

Hasarın onarılması için başka parçalarda uygulama yapmak gerekiyorsa müşteriye bildirmek,

 

Aracın hasarlı bölümüne orijinal görünümü kazandırmak ve işini titizlikle yapmak

 

Kimler Kaporta Ustası Eğitimine Başvurabilir?

 

 Mesleki eğitim almak, kaporta ustası olmak için şarttır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Endüstri Meslek Lisesi veya Mesleki Eğitim Merkezi'ndeki ilgili bölümde okumak gerekir. Bununla beraber, Mesleki Eğitim Merkezi’nden kaporta ustalığı belgesi almak isteyen kişiler en az ilköğretim okulu mezunu olmalıdır.

 

 Kaporta Ustası Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

 

 İş sırasında kullanılan alet ve edevatların nasıl kullanılacağını bilmek kaporta ustalarının işidir. Ayrıca; zımpara, göçük düzeltme ve parça değişimi gibi mesleğin ana konularıyla ilgili de bilgi sahibi olmak gerekir. Kaporta ustalığı sertifika kurslarında şu dersler verilir:

 

Hasar Onarım Yöntemleri

 

Teorik Mesleki Eğitim

 

Birleştirme Teknikleri

 

Temel Kaporta Eğitimi

 

Temel Boya Bilgisi ve Boya Sistemleri

 

Meslek Ahlakı

 

Temel Renk Bilgisi

 

Atölye Dersleri

Used with hand vehicle purchases complacency your sales where you can get auto expert service, experienced and professional staff, technological infrastructure, objective and impartial report on Turkey's most preferred auto appraisal firm Asotou expect the Independent Vehicle Appraisal branches.

MAKE AN APPOINTMENT