Araç Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Hava koşulları veya çevresel etkenler nedeniyle araçlar kirlenmektedir. Bu nedenle araçların periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir. Ama bu temizleme işlemi sırasında yapılan bazı hatalar vardır. Bu hatalar ise raca zarar vermektedir. Kullanılan deterjanlar veya temizleme malzemelerinin özenle seçilmesi gerekmektedir.

 

Aracın Boyasına Zarar Veren Deterjanlar

 

Aracı yıkanması sırasında kiri arındırmak için deterjan kullanılmaktadır. Ama kullanılan deterjanın yüzey temizleyici veya bulaşık deterjanı olmaması gerekir. Bu tarz deterjanlar kimyasal olarak güçlü yapıya sahiptir. Genellikle de yağ çözücü özellikleri vardır. Bu sert yapıları nedeniyle aracın boyasına ve yüzeyine zarar verebilirler. Zaman içerisinde aracın boyasının mat olmasına neden olacaktır. Bu nedenle araç temizliği sırasında otomobil şampuanı kullanmak gerekmektedir.

 

Fırça Değil Sünger Kullanmak

 

Araçları yıkarken genellikle fırça kullanılır. Oysa fırçalar sert kılları nedeniyle aracın yüzeyinde çizikler oluşturacaktır. Ayrıca sert yapısı nedeniyle aracın yüzeyindeki koruyucu tabakaya zarar verir. Bu nedenle aracı, yumuşak araç süngerleri ile yıkamak gerekmektedir. Bu şekilde araçta oluşabilecek çiziklerin önüne geçilmiş olur.

 

Araç Yıkıma Sırasındaki Aşamalar

 

Araç yıkanırken belli bir sıra ile işlem yapılmalıdır. Aracın kuru olan yüzeyinde herhangi bir temizlik işlemi yapılmamalıdır. Kuru olan yüzeyde araç çizikleri oluşabilir. Bu nedenle önce araca su tutulur. Daha sonra sabunlu sünger ile araç yıkanır. Aracın önce üst kısmı yıkanır. Daha sonra yan yüzeylerinin temizlenmesi gerekir.

 

Arka ve ön kısmı yıkanarak temizlik işlemi devam eder. Araç yıkama sırasında lastiklerde mutlaka yıkanmalıdır. Aracın alt kısmına da su tutulmalıdır. Çünkü kirler buraya da yapışarak zarar verebilir. Araç yıkama işlemi sabah erken veya öğleden sonra yapmak gerekir. Çünkü güneş altında yıkanan arabanın üzerinde lekeler oluşacaktır.

 

Araç Kurulama Detayları

 

Araç yıkandıktan sonra mutlaka kurulanması gerekir. Araç kurulanmadığı takdirde, araç üzerinde su lekeleri kalacaktır. Bu da kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Aracı kurularken daha önce çamaşır suyu ile yıkanmış bez kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bez ne kadar durulanmış olsa da çamaşır suyunun etkisi kalacaktır. Ayrıca kurulama için eski havlu veya çarşaf parçaları tercih edilmemelidir. Bunun yerine mikrofiber bezler ile kurulanması gerekir.

Used with hand vehicle purchases complacency your sales where you can get auto expert service, experienced and professional staff, technological infrastructure, objective and impartial report on Turkey's most preferred auto appraisal firm Asotou expect the Independent Vehicle Appraisal branches.

MAKE AN APPOINTMENT