Araç İncelerken Yapılması Gerekenler

Sıfır araç fiyatlarının yüksek olması araç alacakları ikinci el araç alımına yöneltmektedir. İkinci el araç olacak kişilerin araç incelemesinde bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. İkinci el araç alımında aracı satan kişilerin belirttiği noktalara güvenmek söz konusu değildir. Bu nedenle kişilerin kendi incelemelerini yaptırmaları gerekmektedir. Aracın geçmişi, motorun durumu kaportası gibi kısımların incelenmesi gerekir.

 

İkinci El Araçta İnceleme

 

İkinci el araç alacak olan kişilerin araç hasar bilgilerini sorgulaması gerekir. Aracın daha önce kaza yapıp yamadığı konusunda bilgi almak gerekmektedir. Bunun için Tramer sorgulaması yapılmalıdır. Bu sorgulama ile aracın geçmişi, değişen parçaları tespit edilir. Bu sorgulamada elde edilecek bilgilerde her zaman yeterli olmayacaktır.

 

Eğer araç kasko veya trafik sigortasından yararlanmadıysa bu bilgilere ulaşamazsınız. Bunun içi ekspertiz yaptırmak en sağlıklı çözüm olacaktır. Araçta her hangi bir hasar çıktığında ciddi zarar edilmiş olabilir. Asoto ekspertiz bu konuda uzman ekipleri ile yardımcı olacaktır.

 

İkinci El Araçta Motorun Durumu

 

İkini el araç alımında motorun durumu mutlaka incelenmelidir. Motorun kilometresinin yazılan kilometre olduğunun emin olmak gerekir. Kilometresi ile oynanmış olan motor sorun yaratacaktır. Bunun kesin bir tespiti yoktur. Ama ekspertiz firmalarına götürülen araçlar bazı testleri tabi tutulur. Detaylı bir inceleme ile motorun performansı ve kilometre arasındaki uyum tespit edilir. Motorda veya şanzımanda bir sorun olup olmadığı anlaşılır.

 

Aracın Önceki Sahiplerinin Araştırılması

 

Araç alımı sırasında aracı daha önce kullanan kişilerin bilgisi edinilmelidir. İlk kullanıcıdan araç alımı tercih edilen bir durumdur. Ama bu her zaman mümkün olmaz. Ayrıca şart değildir. Ama aracın devir sürelerine dikkat edilmelidir. Bu aşamada da ekspertiz faydalı olacaktır. Makul bir fiyat karşılığı büyük bir zararın önüne geçilebilir.

 

Aracın Kaportasının İncelenmesi

 

Aracın temiz ve güzel görünmesi onun hasarsız bir araç olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle aracın boya durumuna bakılması gerekir. Araçta parça veya komple boya olması sorun yaşandığı anlamına gelmektedir. Günümüzde aracın boya durumunu tespit eden aletler bulunmaktadır. Ayrıca aracın lastiklerinin duruma da kontrol edilmelidir. Lastiklerin durumu hayati önem taşımaktadır. Aracın yedek anahtarlarının olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

Used with hand vehicle purchases complacency your sales where you can get auto expert service, experienced and professional staff, technological infrastructure, objective and impartial report on Turkey's most preferred auto appraisal firm Asotou expect the Independent Vehicle Appraisal branches.

MAKE AN APPOINTMENT