Araç Çizikleri Nasıl Giderilir?

Araçlarda oluşan çizikler araç sahiplerini rahatsız etmektedir. Bu çiziklerin düzeltilmesi için uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunun öncesinde ise çiziklerin durumu doğru tespit edilmelidir. Araçların boyası 4 katmandan meydana gelir. Eğer alt katmanlarda bir sorun varsa ve çizik derinse bu durumda profesyonel çözüm bulmak gerekir.

 

Çizik Onarımı Öncesi Temizlik

 

Aracın çiziğini temizlemeye başlamadan önce mutlaka aracın yıkanması gerekmektedir. Böylece çiziğin daha derin olmasının önüne geçilmiş olur. Araçta oluşan çizikler hem görüntüye bozar hem de aracın değerini düşürür. Kaportada oluşan çiziklere müdahale edilmezse çizik giderek derinleşecektir. Araçta çiziklerin oluşma nedenleri ise farklılık gösterecektir.

 

Araç çiziklerinin giderilmesinde pasta cila uygulaması yapılabilir. Pasta cila için gerekli malzemelerin temin edilmesi gerekir. Daha sonra bu malzemeler çiziğin olduğu bölgeye yayılır. Cila makinesini belirli bir ayarda çalıştırarak 15- 20 saniye boyunca işlem yapılmalıdır. Daha sonra makinenin hızı arttırılarak, makineyi çeşitli açılarda hareket ettirmek gerekir. İşlem sırasında aralıklarla yüzey kontrol edilmelidir.

 

Çizik Kalemi İle Çözüm Üretmek

 

Çiziğin boyutuna göre araçtaki hasarı çizik kalemi yardımı ile kapatabilirsiniz. Aracın rengine uygun bir çizik kalemi temin etmek gerekir. Temiz olan araç yüzeyine bu kalem ile işlem yapabilirsiniz. Çizik kalemini dikkatli bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Kalemin çiziğin dışına çıkması sorun oluşturacaktır. Bu durumda çizik kalemi kaporta üzerinde istenmeyen bir leke oluşturacaktır.

 

Zımpara ve Cila ile Çizik Onarımı

 

Araç üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı çizik oluşabilir. Bu çiziklerin onarımı sırasında derinliğine göre yapılacak işlemler seçilmektedir. Eğer derinliği çok fazla olmayan bir çizik varsa pasta cila çözüm olabilir. Ama çizik daha derinse öncelikle zımpara işleminin uygulanması gerekir. Zımpara yapılması sonrası boyanın derinliği eşitlenmiş olur.

 

Pasta ve Cila Uygulayarak Çiziği Ortadan Kaldırabilirsiniz

 

Öncelikli olarak pasta cilayı çiziğin oluştuğu alana yaymanız gerekecektir. Bunun için cila makinesini en düşük ayarda çalıştırarak 15 saniye boyunca cilayı yayabilirsiniz. Daha sonra hızı arttırıp yavaş hareketler ile makineyi ileri-geri ve sağa-sola hareket ettirerek kaportayı cilalayın. 1 dakika ara ile yüzeyi kontrol edin. Eğer işlem esnasında yüzey çok ısınırsa su ile soğutmayı ihmal etmeyin.

 

Yapılacak işlemler ile ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan kişilerin profesyonel hizmet alması gerekir. Bu şekilde araçtaki sorunlar kısa sürede ve sorunsuz olarak çözülebilir. Aksi takdirde araçta daha büyük masraflar oluşabilmektedir. Bu nedenle konusunda uzman ekiplerle çalışan Asoto ekspertiz destek vermektedir.

Used with hand vehicle purchases complacency your sales where you can get auto expert service, experienced and professional staff, technological infrastructure, objective and impartial report on Turkey's most preferred auto appraisal firm Asotou expect the Independent Vehicle Appraisal branches.

MAKE AN APPOINTMENT