Araç Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Araç içerisinde herhangi bir kazada yaralanma veya can kaybının yaşanmaması veya en aza indirmek için bulunan koruma sistemlerinden birisi de hava yastığıdır. Hava yastıkları pek çok araçta kullanılmaktadır. Hava yastıkları her zaman açılabilen bir aparat değildir. Sadece gerekli koşullarda açılmaktadır. Bu nedenle hava yastıklarının nasıl çalıştığını bilmek sürücüler için çok önemli bir konudur?

 

 Hava Yastığı Nedir?

 

 Hava yastığı diğer adı ile Airbag genellikle her araçta bulunan bir koruma sistemidir. Bir kaza sırasında veya aracın herhangi bir yere çarpması esnasında saniyenin onda biri bir süre içince açılan ve içerisi gaz ve hava ile dolduğu için kafanın ve diğer tüm vücudun çarpmasını önleyen ve yaralanmaların önüne geçen bir sistem olmaktadır. Özellikle kaza anında can güvenliğini koruması sebebiyle araç içerisinde bulunması gereken özel bir sistemdir.

 

 Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

 

 Hava yastığı genellikle tüm araçlar içerisinde bulunan bir koruma sistemidir. Canımızı emanet ettiğimiz hava yastığı sisteminin nasıl çalıştığını bilmek çok önemlidir. Hava yastıklarının çalışma aşamaları bulunur. Bu aşamalar şu şekildedir:

 

 - Araç darbe aldığı zaman hızında aniden bir değişiklik olur.

 - Elektronik sisteme sahip olan araçlarda bu değişimi fark etmek mümkündür.

 - Araçlar belirli bir şiddet ile karşılaştığı zaman araç buna tepki verir ve hava yastıkları uyarılır.

 - Hava yastıklarının içerisine aniden hızlı olarak gaz dolar. Bu gaz nitrojen gazı veya argon gazı olmaktadır.

 - Hava yastıkları her ne kadar uzun süreler gibi gözükseler de çok hızlı bir şekilde hazır konuma gelmektedir.

 

 Hava yastıklarının açılabilmesi için çok hızlı bir kuvvet gerekmektedir. Önden veya yandan gelen hafif kuvvetlerde hava yastıklarının çalışması söz konusu olamaz. Ayrıca kişilerin hasar alabilecekleri bir kuvvetin altında kuvvet uygulanması durumunda da hava yastıklarının açılması mümkün değildir.

İkinci el araç alım satımlarınızda gönül rahatlığı ile oto ekspertiz hizmeti alabileceğiniz, deneyimli ve profesyonel kadrosu, teknolojik alt yapısı, objektif ve tarafsız raporu ile Türkiye'nin en çok tercih edilen oto ekspertiz firması Asoto Bağımsız Araç Ekspertiz Şubeleri'ne bekliyoruz.

HEMEN RANDEVU AL