2.El araç almaya karar verildiği andan itibaren, bakılan araçlarda bazı noktalara dikkat edilmelidir. Öncelikle, aracın ilanında yazanlara veya aracını satacak olan kişinin söylediklerine şüphe ile yaklaşmak gerekir. Günümüzde 2. El araç alım satımı oldukça hareketlidir ama dikkatli olunmazsa üzüntü yaşanabilir. Aracın motoru, freni, kilometre bilgisi gibi konuların hepsi çok önemlidir.

 Kaporta Boya Ekspertizi Nedir?

 

 Araçları sadece dış görünüşlerine bakarak satın almak pek mümkün değildir. Kaza tutanağı olmayan araçların, kazalı çıkma durumu bile söz konusu olabilmektedir. Kaza yapmış araçlarda en büyük sorun boya durumudur. Eğer araç kazalıysa, kaza oranında aracın fiyatı düşmektedir. Bu nedenle araç sahipleri bu durumu gizleyebilir.

 

 Kaporta Boya Ekspertizini Neresi Yapar?

 

 Eğer uzman bir ekip tarafından incelenirse, araç kaportasında ki boya sorunu tespit edilir. Kaporta boya ekspertizi araçta sonradan yapılan boya işlemi olup olmadığını rapor edebilirler. Eskiden araçta boya tespiti, ustaların becerisi ile tespit edilirdi ve sağlıklı sonuç alınmayabilirdi. Şimdi ise teknolojik araçlar ile yapılan testler tam tespit yapabiliyorlar.

 

 Araçta Sonradan Boya Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

 Orijinal halinden sonra yapılan boya, aracın kaza yapmış olduğunu gösterebilir. Araç satın alırken buna özellikle dikkat etmek gerekir. Aracın boyalı olup olmadığının anlaşılması için aracın parlaklığına bakmak gerekir. Aracın tümü aynı renktir fakat sonradan boyanan bölümler daha parlak görünecektir. Araca dikkatli bir şekilde bakıldığında, boya olan kısımda renk uyuşmazlığı göze çarpar.

 

 Diğer bir boya tespit sistemi ise; araç genelde pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Fakat boyalı olan kısmı elinizle kontrol ettiğinizde, pürüzlü olduğunu fark edersiniz. Eğer şüpheli bir kısım gözünüze çarpıyorsa, o kısmı kontrol etmek gerekir. Araçlar üretilirken, son derece izole edilmiş ortamlarda boyanır. Herhangi bir tozun üzerlerine yapışması söz konusu değildir. Ama sonradan boyanan araçlar, aynı ortamın sağlanması mümkün olmadığından, üzerinde tozlar pütürlü görünüm yaratır.

 

 Kaza yapan araçların çoğunluğunda, ön taraf hasar alır. Bu durum far ile tampon arasına bakıldığında fark edilebilir. Önden çarpma ile yapılan kazadan sonra, arabaya boya yapıldıysa, far ile tampon arasında boşluk kalır. Tabi tüm bahsedilenler, fark edilebilir durumlarda tespit yapılan konulardır. Her zaman bu tarz ipuçları yakalayamayabilirsiniz. Kaza sonrası çok iyi boyanarak, aracın kusuru kamufle edilmiş olabilir.

 

 Neden Ekspertiz Yaptırılmalıdır?

 

 Ekspertiz firmaları konusunda uzman ekipler ile çalışmaktadırlar. Bu ekipler kendi uzmanlık alanlarına göre, bilgileri dâhilinde raporlar hazırlarlar. Bu durumda raporlara güvenerek, kafanızda soru işareti olmadan aracınızı alırsınız. Aracın değerinde alınması, alan kişinin zarar etmemesi açısından önemlidir. Aracın ekspertiz bedeli, sonradan çıkacak bedeller karşısında çok ufak bir bedel olarak kalacaktır.

 

 Aracın uzman ellere teslim edilerek her türlü araştırması yapılmalıdır. Araç ekspertiz firmaları bu noktada her gün değeri daha çok anlaşılan işletmeler olmaktadır. Bu firmalarda, aracın sahibi ile aracı alacak olan kişi birlikte giderek, ekspertiz işlemi yaptırabilmektedir. Profesyonel çalışan firmaları seçmeye özen gösterilmelidir.

Used with hand vehicle purchases complacency your sales where you can get auto expert service, experienced and professional staff, technological infrastructure, objective and impartial report on Turkey's most preferred auto appraisal firm Asotou expect the Independent Vehicle Appraisal branches.

MAKE AN APPOINTMENT